Mutlu ilişki denince akla sürekli mutlu olduğunuz, hiç tartışmanın ve sorunların olmadığı bir ilişki gelebilir fakat bu çoğu zaman mümkün değildir. Sorunlar her ilişkide vardır ve var olmaya devam edecektir. Evlilik terapisi ile ilişkiyi tehdit eden boyuttaki sorunların ve iletişim şeklinin değişimi ve dönüşümünün sağlanması temel amaçtır.

Bursa Evlilik Terapisi İlgilendiği Konular

Bursa Evlilik Terapisi
Bursa Evlilik Terapisi

Çiftler arasında çıkan olumsuz iletişim problemleri (örneğin; ‘’sen dili’’nin ağırlıklı olduğu suçlayıcı dil kullanımı)

Kadında ya da erkekte bulunan cinsel işlev bozuklukları veya yaşanan ortak cinsel uyumsuzluklar (erken boşalma, vajinusmus, sertleşme bozukluğu, cinsel soğukluk vb.)

Evlilikten beklentilerin karşılanamaması

Çiftlerden birinin aşırı kıskançlığı

Evlilik öncesinde yaşanan problemlerin evlilikte de gündeme gelmesi

Aileye üçüncü kişinin katılmasıyla (bebek doğumu) yaşanan adapte sorunları

Ebeveynlik ile ilgili danışmanlık

Hamilelik ve doğum sürecine uyum

Eşle yaşanılan kültürel farklılıkların ilişkiyi olumsuz etkilemesi

Ailelerin evliliğe yaptığı müdahalelerden kaynaklı yaşanan problemler

Çözüme kavuşmayan ve sürekli tekrarlayan sorunlar

Boşanma süreci

Aldatma ve aldatılma krizi

Çiftlerin bursa evlilik terapisi başvurdukları problemlerdir.

Sorunsuz bir ilişki mümkün değil demiştik peki evlik terapistleri neyi amaçlar?

Evlilik terapisinde amaç çiftlerin birbirlerini anlamasını, kavga etmeden tartışabilmeyi, sorunları görmezden gelip tabiri caizse halı altına süpürmek yerine sağlıklı iletişim kurarak çözebilmeyi öğretmek esas amaçtır.

Bursa evlilik terapisi en çok başvurulan konu çiftlerin geçinemedikleri sürekli tartışıp kavga ettikleri, ilişkilerinin ilk zamanlardaki olmadığını iletişimsel problemler yaşayarak bir türlü orta yolu bulamamaları konularında olmuştur.

Evlilik öncesinde problem gibi görünmeyip idare edilen ya da görmezden gelen her sorun evlilik sonrasında ortaya çıkması evlilik terapisinde fazlasıyla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumlar örneğin eşlerden birinin sorumluluk paylaşımında isteksiz oluşu, aile büyükleri ve sosyal ortamlarıyla düzenlenmesi gereken ilişkileri düzenlememesi, çocuklarla ilgili konuda fikir ayrılıklarının yaşanıp orta noktanın bulunamamasıdır.

Evliliklerde Sık Yapılan Hatalar

Yapılan en temel ve en çok hatalardan biri olan iletişimde çiftler tartışma esnasında duygularını ifade etmekten çok haklı çıkma telaşı ile suçlayıcı bir dil kullanmaktır. ‘’senin yüzünden!’’, ‘’’hep böylesin!’’ gibi suçlayıcı kelimelerle diğer eş savunmaya ve karşı suçlamaya geçer. Böylece olumsuz kısır döngü başlamış olur. Ve o kısır döngüden çıkmak iyice zorlaşır. Evlilikte sorun odaklı olmaktan, yapılan davranıştan çok duyguları konuşarak ne hissettiğini, ne hissettirdiğini anlamaya çalışmak birçok sorunu kendiliğinden halledecektir aslında. İlişkide yaşanan çatışmaları ilerleme ve gelişme fırsatı olarak görmek bursa evlilik terapisi alanının temel amacıdır.

Ben böyleyim! Değişemem gibi ifadeler çözümden uzaktır. Temel kişilik özellikleri, mizaç ve karakter değişmese bile sorunu çözme becerileriniz, iletişim şekliniz, bakış açınız her zaman gelişim gösterip değişebilir. Bu tüm yaklaşımlar için ortak hedeftir.

Bursa evlilik terapisi, size yardımcı olan evlilik terapistleri hakim ya da hakem değildir. Haklı ya da haksız, suçlu veya suçsuz aramaz. Evlilikte çiftlerin birbirine olan etkisine ve tepkilerini inceler. Birbirlerini anlamalarına yönelik çalışmalar yaparak çiftin ihtiyacına yönelik ödevler verir.

İlişkinizde yaşadığınız her sorun, evlilikle ilgili yaşadığınız hayal kırıklıklarınızda bunları telafi etmek  için evlilik danışmanlığı, aile danışmanlığı, evlilik terapisi, çift terapisi, ilişki terapisi ile bursa evlilik terapisi uzmanlarından  size uygun psikolog ve aile danışmanını seçerek  yardım alabilirsiniz.

Bursa Evlilik Terapisi

Bursa İlişki Terapisi