Vajinismus Nedir?

Vajinismus en sade haliyle kadınlarda görülen cinsel ilişkiye girememe problemidir. Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı olması ya da imkansız olmasına denir.

Vajinismus Psikolojik mi?

Kadınların cinsel ilişkiye dair yaşadıkları korku, kaygı ve endişelerden dolayı izin vermemesi, verememesidir. Bu korkuya, cinsel ilişkiyle ilgili geçmişte öğrendikleri yanlış bilgiler, bakış açıları, bekarete verilen önem gibi çeşitli psikolojik süreçler sebep olabilir.

Vajinismusun Nedenleri

Genel kaygı bozukluğu
Cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olacağı inancı
Geçmişte yaşanılan cinsel taciz, cinsel istismara uğrama veya böyle bir duruma tanık olma
Stres
Aile içi şiddet, eşler arasında güven eksikliği
Cinsel olarak yetersiz hissetmek
Cinsel ilişki ile ilgili öğrenilen yanlış bilgiler

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İlişki esnasında kadın erkeği vajen bölgeye yaklaştıramaz. Kontrol dışı olan kasılma ve kitlenmeler yaşar. Kadın sadece ilişki esnasında değil, kendi parmağı ya da herhangi bir cisimle dahi bu kasılmaları yaşar. Oluşan bu kasılmalar ilişkiyi imkansız hale getirir. Bu kasılmalara rağmen ilişkiye devam edilmesi sonucunda büyük bir acıya sebep olur.

Vajinusmus yaşayan kadınlarda, kasılmalar yalnızca vajina değil, aynı anda karın, bel, bacak, sırt gibi vücudun farklı bölgelerinde de tarif edilmektedir. Bu da vajinismusun derecesi ile ilgili bilgi verir.

Partnerinizle cinsel ilişki sırasında uyum içinde mutlu bir birlikteliğiniz olmasına rağmen, cinsel ilişkinin birleşmeye dönüşmesi durumunda ani olarak kasılan vajinanız ‘’sanki o bölge tamamen kapalı ve sanki penis içeri girerken duvara çarpıyor’’ hissini yaşıyorsanız, vajinismus olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismusun temeli psikolojik olmakla birlikte bazen altta yatan sebep yapısal anatomik problemler olabilir. Vajinismus yaşayan hastanın problemi anatomik ise kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilir. Psikolojik kökenli vajinismusla cinsel terapi eğitimi almış psikoterapistler tarafından, hasta mahremiyetine özen gösterilerek, vajinaya hiçbir şekilde mudahale edilmeden, yanlış inançlar, bilinçaltında yatan korkular, geçmişte edinilen yanlış bilgiler tespit edilir. Gerekli tedavi planı oluşturularak ev ödevleri ile birlikte süreç başlar.

Vajinusmus Tedavinizi Ertelemeyin!