ergenlik

Ergenlik her gencin belli bir dönem boyunca yaşadığı ve yaklaşık on yıl süren, kızlarda regli dönemi ile birlikte başlayan ve bu süreçte hormonların değişime uğraması ile gelişen, erkeklerde ise vücutta ortaya çıkan tüylerle başlayıp hormon değişimi süresince devam eden bir süreçtir. Hemen hemen her genç bu durumları yaşamakta ve devam etmektedir. Kişiden kişiye değişebilir bu süreç genellikle hormonların yarattığı etki ile agresifleşme, pek çok farklı problem yaşama, toplumdan kendini soyutlama ve duygularını kendi iç dünyasında yaşama gibi değişik duygu durumları açığa çıkabilir.

Öncelikle bu sürecin gayet doğal olduğunu ve belli bir süre sonra geçeceğini bilmelisiniz. Değişime uğrayan hormonları vücut belli bir zaman sonunda çalışarak rutin hayat devam eder. Fakat bu süreçte hormonların değişime uğramasına müsaade etmeli ve vücudun buna alışmasına izin vermelisiniz.

Ergenliğe giren bireylerde ve özellikle genç kızlarda özgürlük tutkusu başlar. Özgürlükleri ve hayatı tanıması konusunda esnek davranmalısınız. Özgüvenli olmasına yardımcı olarak daha sosyal bir hayat yaşamasını izin vermelisiniz. Özel hayatına saygılı olmalı ve özel hayatının içinde müdahaleci bir tavır takınmamalısınız. Aynı zamanda tüm bu süreçte onun size ihtiyacı olduğunu ve yardımınıza muhtaç olduğunu da unutmayın.

Onu her konuda detaylıca dinlemeli ve geçici olan bu süreçte duygularının gayet doğal olduğunu, bunun bir hata veya yanlış olmadığını mutlaka hatırlatmasınız. Size güvenen bir genç ergenliğe hem daha kolay hem de daha az hasarla atlatacaktır. Ergenliğe giren kıza nasıl davranmalı ya da ergenliğe giren erkek çocuğuma nasıl davranmalıyım, sorularına sağlıklı bir cevap bulamıyorsanız artı desteğe ihtiyacınız varsa biz buradayız. Bursa içi yüz yüze Bursa dışı ise online terapi yöntemiyle sizlere yardımcı olabiliriz.