Bursa ilişki terapisi her çift için evli, birlikte yaşayan, ilişkide problemler yaşayan bireyler için uygulanan tedavi yöntemidir. İlişki terapisi, ilişkiyi tehdit eden problemlerin, ilişkiyi olumsuz etkileyen, kalitesini düşüren tüm konular hakkında çiftlere yardımcı olur.

İlişki terapisi almak için mutlaka ilişkinin çıkmaza girmesine gerek yoktur. İlişkide problemlere çözüm odaklı yaklaşmak, iletişimi kuvvetlendirmek, kalitesini arttırmak için de başvurulabilir.

Bursa ilişki terapisi, kişiye özgü, çiftlere göre tasarlanır. İlişkileri etkileyen davranış biçimleri, iletişim becerileri, çevresel ve kültür değişikliklerini ele alarak çifte özel tedavi planı oluşturulur.

İlişki terapisi eşlerin değişmesine ve gelişimine katkı sağlayarak tüm sorunların üstesinden kolayca gelmelerini sağlar.

Çiftler Hangi Durumlarda İlişki Terapistine Başvurmalıdır?

İlişki Terapisi
İlişki Terapisi

İletişim sorunu yaşıyorlarsa

İlişkide çok fazla çatışma varsa ve orta yol bulamıyorlarsa

Cinsel konuda problemler söz konusuysa

Başka bir ilişki ve aldatma durumu varsa

Bebeğin doğumuyla yaşanan alışkanlıkların değişmesinden kaynaklanan kaygı durumu yaşanıyorsa

Çiftten birinin fiziksel ya da ruhsal problemi söz konusuysa ve ilişkiyi olumsuz yönde etkiliyorsa

İlişkide yaşanan problemlerden dolayı mutsuzluk varsa

Boşanma durumu söz konusuysa

İş stresinin ilişkiye yansıma durumlarında ve

Alkol kullanımı varsa

Çiftler bunun gibi birçok sebepten ilişki terapistine başvurabilir ve sorunlarını çözüme kavuşturabilirler.

İlişki Terapisi Nasıl Uygulanır?

Bursa ilişki terapisi, terapist kararına göre birlikte ya da ayrı ayrı, bireylerin gizlilik haklarını koruyarak terapi odasında görüşme yapar. İlişkide yaşanan sorunlar tespit edilerek, çiftlerle iş birliği sağlanır. Çiftlerle birlikte, onların ihtiyacı olduğu aralıklarda ve onlara uygun tedavi planıyla ödevler verilerek tedaviyi gerçekleştirir.

İlişkide yaşanan problemler genel olarak; çiftlerin ilk tanıştıkları gibi romantik olmayışları, birbirlerini anlamak yerine kendini anlatmaya çalışması, suçlayıcı dil kullanmaları, partnerinin bireysel ihtiyaçlarına önem vermemesi veya gözünden kaçırması, güç savaşları, inatlaşmak gibi konular iken bu sorunları çözebilmek adına geliştirilen teknikler de bir o kadar gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Bu teknikler her düşünce ve davranış alanı içinde, planlanmış terapötik hedefleri gerçekleştirmeye  yönelik bir dizi müdahale içerecek şekilde gelişmektedir. Bu kullanılan teknikler ayrıca terapistin verimini de olumlu anlamda etkiler. Ancak unutulmamalıdır ki ilişki terapisinde teknikler araç olarak kullanılır. İlişki terapisine gelen çift üyelerinin her ikisi de istekli ve çözüme uyum sağlamalıdır. İlişki terapisinde çiftler ilişki kurallarını, motivasyonunu, umutlarını ya da korkularını anlamaları için gönüllü olmalılardır.

İlişki Terapisine olan ihtiyaç son yıllarda giderek artarak önem kazanmıştır. Çünkü çiftler sıkıntılı ve zor döngülerinden çıkmak için ilişkilerinde meydana gelecek olan olumlu yöndeki değişime ihtiyaç duyar.

İlişki Terapisi Kimler Tarafından Uygulanır?

Bursa ilişki terapisi, bu alanda uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanmaktadır. Seçtiğiniz uzmanının bu alanda aldığı eğitim ve yaklaşımına bakarak size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.