Çağımızın Narsisist Kişiliği

Sosyal medya ve bunun insan psikolojisine olan etkisi herkesçe merak edilir. Bu yazımda sosyal medya ve narsisizm arasındaki ilişkinin boyutundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle narsisistik kişilik bozukluğu nedir ve temel özellikleri nelerdir, ona bakalım.

Narsisistik KB (NKB) olan kişilerde üstünlük duygusu ile beraber aşırı bir şekilde takdir alma ihtiyacı vardır. Bunu elde edebilmek içinde kendi becerilerini ve başarılarını abartırlar. Kibirli ve kendini beğenmiş olan bu kişiler diğer insanların kendilerini kıskandıklarına inanırlar. Empati yetenekleri yoktur ve zihinleri güzellik, zeka, mükemmel aşk, güç ve başarı fantezileriyle doludur.

Peki sosyal medya paylaşımlarımızla narsisizm arasında bir ilişki var mıdır?

Kore Üniversite’sinden Jung-Ah Lee ve Yongjun Sung’un araştırmalara göre üst seviye narsisizme sahip kişiler sosyal medyada selfie paylaşımı yapmaya daha fazla yatkınlık sergilemektedir. Ancak ‘’ Sosyal medya kullanımı mı narsisizmi arttırıyor, yoksa narsisistler mi sosyal medyayı aşırı kullanıyor?’’ konusunda araştırmalar hala net değil. Bu da sosyal medya ve narsisizm konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.