ÖFKE KONTROLÜ; AMAÇ ÖFKEYİ YOK ETMEK DEĞİL KONTROL ETMEK

Öfke, çoğunlukla olumsuz olarak algılansa da diğer duygular gibi son derece doğaldır ve doğru ifade edildiğinde yaşamımız için işlevseldir. Öfkeyi ifade etmemizin içgüdüsel ve doğal yolu saldırgan tepkilerdir. bu tepki saldırı anında kendimizi korumak için gereklidir ancak kontrol edilmediğinde yıkıcı olur. Bu yüzden öfkeyle nasıl başa çıkabileceğimizi ve  öfkeyi nasıl yapıcı bir şekilde ifade edebileceğimizi öğrenmemiz gerekir.

Neden Öfkeleniriz?

Gün içerisinde yolunda gitmeyen birçok aksilik yaşıyoruz. Doğal olarak öfkeleniyoruz. Bazılarımız öfke duygusuna daha toleranslı olurken,  bazılarımız yıkıcı davranışlar sergileyebiliyor. Bunun sebebi genetik olabilir. Kişinin karakter özellikleri öfke kontrolünde önemlidir. Aynı zamanda yaşadığı sosyo-kültürel özellikler ve kişinin aile yaşantısı da etkileyen faktörlerdir.

Öfkeyle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Öfke çok kuvvetli bir duygudur ve bunu doğru ifade edebilmek ilişkilerimiz için, kendi sağlığımız için önemlidir. Öfke çok farklı şekillerde yansıtılabilir. Kişi içine atıp o an susmayı tercih edebilir. Bu doğru değildir. Doğru ifade edilmeyen öfke içe dönerse bu depresyona sebep olur. Kendimize öfkelenmemizin hiçbir şeyi çözmediğini, bize kendimizi daha iyi hissettirmediğini hatta daha kötü hissetmemize bile yol açabileceğini hatırlatmalıyız. Bunun yerine ‘’ben’’ dilini kullanarak bizi neyin kızdırdığını anlatmalıyız. ‘’sen’’ dilini kullandığımızda kişi kendini savunmaya geçerek saldırıda bulunabilir. Bu da öfkemizi daha da arttıran bir unsurdur. Doğru iletişim önemlidir.

Diğer taraftan kişi susmak yerine aşırı tepkiler verebilir. O öfke anında ilk yapacağımız derin nefes alıp o an neler hissettiğimizi kontrol etmek olmalıdır. Bizi öfkelendiren şeyin farkında olup kendimize rahatlamak için telkinler vermeliyiz.  Neden öfkelendiğimiz üzerinde durmak bizi daha da öfkelendirir bu zamanlarda çözüm odaklı olmak önemlidir.

Tüm bu çabalarınıza rağmen öfkeniz ilişkilerinizi ve ruh halinizi kötü etkiliyorsa bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin!