Psikolog Hangi Yaş Grubuna Bakar?

psikoloji

Psikolojik destek her yaş grubu için alınabilen bir hizmettir. Çocuk, yetişkin, çift ve aile,ergen olmak üzere dönemlere ayrılır ve her dönemin, yaşın ve psikolojik durumun kendine has tedavi şekli ve uzmanlığı vardır.

Çocukların ruhsal ve içsel dünyaları ile ilgilenen ve bu alanda gerekli eğitime almış psikolog ve psikiyatristler 0-12 yaş aralığında olan çocuklara hizmet verir.

Yine ergenlerle çalışan ve bu alanda uzmanlaşmış psikolog veya psikiyatristler de  ergenin çevresinde olan biteni kavramaya çalıştığı, bilişsel gelişim ile sosyal ve bedensel olarak tam bir değişime uğradıkları dönemde psikolojik destek sağlar.

Yetişkinlik döneminde ise, insan yaşamında yer alan ruhsal ve psikolojik; sorun ve zorlanılan durumları farklı terapi yöntem ve teknikleri ile ele alan psikolojik destek diyebiliriz.

Çift ve aile terapisinde ise ilişkileri için endişe eden, ilişkilerinin kalitesini arttırmak, bir türlü çözülmeyen sorunları çözmek belki de ayrılmak isteyen çiftlere bu ve bunun gibi birçok konuda çift terapisi psikolojik destek sağlar.