drama ucgeni

İlişkilerde Drama Üçgeni; Kurtarıcı mısın? Kurban mı? Yoksa Suçlayıcı mı?

Sternberg’in teorisine göre kurduğumuz ilişkilerde ya kurban ya kurtarıcı ya da suçlayıcı olduğumuz drama üçgenini yaşıyoruz.

Çoğu zaman farkında olmadan bazılarımız ya KURBAN oluyoruz; kurtarılmayı bekliyoruz, sürekli mağdur hissediyoruz, seçimlerimizin sorumluluğunu alamıyoruz, kendimizi destekleyebileceğimize ve ihtiyacımız olanı verebileceğimize inanmıyoruz.

Bazılarımız ise KURTARICI oluyoruz; süper kahraman gibi herkesin yardımına koşabileceğimizi sanıyoruz. Başkalarının problemleriyle uğraşarak yararlı görülmeyi arzuluyoruz. Eğer yaptıklarımız takdir görülmezse içten içe kızgınlık geliştiriyoruz.

Bazılarımız ise SUÇLAYICI oluyoruz; her zaman haklı olduğumuza inanıyoruz. Sürekli eleştiriyoruz ve saldırmak için neden arıyoruz. Bu üçgene girdiğimizde çıkmamız zor olabiliyor. Peki ne yapmalı?

Öncelikle farkında olmalıyız. Ne istediğimize karar vermeliyiz. Sık sık kendimize ne hissetiğimizi, ne düşündüğümüzü, ne sezdiğimizi sormalıyız ve seçimlerimizin sorumluluğunu almalıyız. Çünkü ancak hayatımızın sorumluluğunu alabildiğimizde hayatımızın lideri olabiliriz.