İlişkilerin Bitmesine Yol Açan Davranışlar; Mahşerin Dört Atlısı

kavga

İlişkilerin Bitmesine Yol Açan Mahşerin Dört Atlısı

Gotmann yaptığı uzun araştırmalar sonucunda ilişkilerin bitmesine yol açan 4 temel davranış biçimini ortaya koymuştur.

Bu davranış biçimleri; aşağılama, eleştiri, sürekli savunma halinde olma ve duvar örmedir.

Aşağılama; ‘’ Beceriksizsin. Hiçbir şeyi halledemezsin. Bu yaptığın çok aptalca.’’ gibi eşlerden birinin diğerini küçük görmesi durumudur. Bu ifadelerin kullanılması durumunda çatışma kaçınılmaz olacaktır. Mutlu ilişkilerde bu söylemlerin aksine takdir etme ve saygı duyma vardır.

Eleştiri: ‘’ Hep kendini düşünüyorsun. Çok düşüncesiz davranıyorsun. Sen zaten hep böylesin…’’ gibi karaktere ve kişiliğe yapılan olumsuz ifadelerdir. Eleştiri sık sık ‘’sen dili’’ ile ifade edilir. Halbuki mutlu evliliklerde ‘’ben dili’’ daha yaygındır. Örneğin; Beni anlamıyorsun (sen dili) yerine kendimi anlaşılmamış hissediyorum (ben dili) şeklinde ifade etmek, iletişimi kolaylaştırarak çatışmadan koruyacaktır.

Sürekli Savunma Halinde Olmak; ‘’ Bu senin hatan. Senin sorumsuzluğun, Asıl sen daha vurdumduymazsın.’’ Gibi ifadeler karşı tarafı anlamaya yönelik olmayan, sürekli kendini savunma şeklidir. Eşlerden biri eleştirmeye başlar ve diğer eş kendini savunmaya geçtiğinde kısır döngüye dönüşür. Mutlu evliliklerde eşler kendilerini savunmaya çalışmak yerine diğer eşi anlamaya ve sorunun bir kısmını kabul edip sorumluluk alır.

Duvar Örme; İlişkide tartışma esnasında fiziksel ve ruhsal anlamda iletişimi kesmek demektir. Bu davranış biçimi karşıdakine ‘’Sen önemsizsin.’’ Mesajı verir ve bu sebeple ilişkiye en çok zarar veren davranış biçimidir. Duvar örmek yerine sorun üzerinde düşünmek, fizyolojik ve psikolojik olarak rahatladıktan sonra konuşmak daha işlevsel bir seçenek olacaktır.